AlbArt-Club (Scrittura) Alfred Capaliku
Libri

Alfred Capaliku, poeta 9812 letture{jcomments on} - Alfred Capaliku è nato a Scutari (AL), nel 1952. Il suo debutto con la poesia è iniziato dagli anni del liceo. E' laureato all'Università di Tirana alla Facoltà di  Lingue e lettere, nel 1973.
Per molti anni ha lavorato come insegnante dei distretti di Tropoja e Scutari.
E' docente di Lettere albanesi e comparate all'Università di Scutari "Luigj Gurakuqi".


 Edizioni - LettureEdizioni:

poesie

- Kenga e kantiereve - Tirane, 1976
- Per njerezit e punes -  Tirane, 1980
- Java pa ty - Shkoder, 1995
- Muzike ne levizje -  Shkoder, 2000
- Vjeshta ngarkuar me  molle - Shkoder, 2012


monografie

- At Vinçenc Prendushi - Shkoder, 1996
- Bernardin Palaj - Shkoder, 1999
- Gasper Pali - Shkoder, 2002

 

prosa
- Tregime per ty - Shkoder, 1999

prosa per bambini 
- Nje jave me perralla - Shkoder, 1998

poesia per bambini  
- Ufoja dhe lulet - Shkoder, 2001

 

studi
- Alfabeti i munguar" (studime letrare) , Shkoder, 2003
- Ese dhe studime letrare" (studime letrare, ese), Shkoder, 2005


 Letture

ENIGMA

Harku i shigjetes a harku i violines?
I pari i ngjan klithmes, i dyti cicerimes.


Tehu i fjales apo tehu i thikes?
I pari perballe, i dyti pas shpines.

Enigme e pazgjidhur ne qindra vjeçare,
Kush mbeti i dyti e cili qe i pare?


VEZULLUESE


Vali, vajzuke vezulluese,
rruget benin feste per ty,
ecja jote ishte prej zogu
ne çastin e prag fluturimit.

U ktheve ne grua mister,
terhiqje vemendje taksistesh,
u zvogloje shpejtesine,
dhe u ngatrroje drejtimin.

Tani je nene top model
neper udhekryqet e botes,
ndjek me sy te embel femijet,
per t'u ndezur driten jeshile.


Publicazione con l'autorizzazione dell'autore 
Copyright Alfred Capaliku

 

Albacenter

Video

Aleksander Gashi, pianista- compositoreAleksander Gashi

pianist, kompozitor

qytetar italian per Merita Artistike


Biblioteca Universitaria di Scutari - Gli Archivi Digitali di Scutari
Gli Archivi Digitali di ScutariTIFF - Tirana Film Festival
TIFF - Tirana International Film Festival
23-31 ottobre 2013